Máte neustále unavené oči z pozerania do smartfónu a počítača? Potom neviete v noci spať? Máme pre vás riešenie. Ku podivu to nie sú klasické okuliare proti modrému svetlu.
Moderná éra smartfónov a tabletov priniesla do našich životov aj nové problémy. Pravdepodobne aj v tejto chvíli držíte nejaký malý prístroj s obrazovkou, na ktorej čítate tento článok. Hlavu máte skolenú, kvôli čomu dostávajú svaly ramena extra záťaž. Ak rýchlo zdvihnete zrak a skúsite zaostriť na niečo v opačnom kúte izby, určite sa vám „skríži zrak“. Jednoducho človek evolučne nie je na to stavaný.
Čo sa s tým dá robiť?
Dobré videnie na digitálne obrazovky ovplyvňujú tri faktory. Paradoxne ten najmenej dôležitý – filter modrofialového svetla – je najviac skloňovaný. Viete však odkiaľ dostane oko najväčšiu dávku modrofialového svetla? Nie z digitálnych obrazoviek ale zo slnka. Moderné mobily, tablety, notebooky či monitory majú výrazne zredukované vyžarovanie v tomto nežiaducom spektre.
Lacnejšie okuliare proti modrému svetlu navyše skresľujú farby do žlta, čo nie je estetické, niekoho to môže rušiť a neodporúča sa pri práci ktorá vyžaduje presné vnímanie farieb. V jedinom prípade majú okuliare s modrím filtrom ozajstnú výhodu. Ak tesne pred spaním pozeráte do mobilu s vysokým jasom obrazovky a potom hodiny neviete spať. Modrofialový komponent svetla totiž zabráni vyplavovaniu hormónu melatonín, ktorý pripravuje náš organizmus na spánok.
Omnoho viac únavné je samotné zaostrenie do blízka. Pre ľudské oko je prirodzená poloha pozerať do diaľky (ďalej než 5 metrov), vtedy je uvoľnené. Ak potrebujeme zaostriť na krátku vzdialenosť, oko sa musí napnúť a nerado ostáva v tejto polohe. Svoju neradosť oznamuje bolesťou. Moderné protiúnavové okuliarové šošovky majú vo svojej spodnej časti – cez ktoré väčšinou pozeráme na mobil – vloženú malú čítaciu dioptriu, aby sa oko nemuselo tak namáhať.
Tretí faktor nepohody pozerania súvisí s osvetlením okolia. Ideálny pomer osvetlenia okolia a toho na čo pozeráme je 1:3. Multifunkčná tabuľa v neónmi osvetlenej školskej triede, obrazovka na ktorú svieti ostré svetlo, pozeranie televízie či mobilu v tme či výrobná hala z ďaleka nie sú ideálne prostredie pre nosičov okuliarov. Odlesky z povrchu okuliarovej šošovky vytvárajú pocit ako keby na okuliaroch bol sivý povlak. Riešením je kvalitná antireflexná vrstva. Tá dokáže eliminovať povrchové odlesky a tlmiť nežiadúce svetlo.
V konečnom dôsledku optimálne riešenie na prácu s počítačom či narábanie s digitálnymi obrazovkami je protiúnavová šošovka. Vďaka čítaciemu prídavku odľahčuje námahu pri zaostrení do blízka. Má kvalitnú antireflexnú úpravu, ktorá si poradí s nepriaznivými svetelnými podmienkami. Najlepšie protiúnavové šošovky sa pýšia modrým filtrom ktorý neskresľuje farby do žlta. Absolútna špička, ako napríklad okuliarová šošovka Eyezen od spoločnosti Essilor ponúka viac úrovní čítacej pomoci, dokonca existuje aj verzia pre malé deti, ktoré na okolitý svet pozerajú zdola.